Odmienne części mowy  - Wybierz kategorię, ćwiczenie i graj

Wszystkie odmienne części mowy w jednym miejscu. Dlaczego nazywamy je odmiennymi? Które odmieniają się przez przypadki, rodzaje, liczby, osoby, a które tej właściwości są pozbawione? Jak je od siebie odróżnić? To idealne miejsce, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Rzeczowniki

rzeczowniki pod lupą

Wszystko na temat rzeczownika w plażowym klimacie. Na takim relaksie wiadomości same wchodzą do głowy. W tym dziale zawarliśmy m.in.: podział na 5 kategorii, które rzeczowniki piszemy wielką literą, odmianę przez liczby i przypadki, określanie rodzaju. Mnóstwo ćwiczeń na samych wyrazach jak również praca z tekstem.

Czasowniki

czasowniki pod lupą

Któż by przypuszczał, że tyle pracy jest w ogrodzie... Zapracowane czasowniki dzielą się informacjami o sobie, m.in.: jakie przybiera formy, kiedy nie wskazuje na wykonawcę, czym jest bezokolicznik, jak wygląda odmiana przez liczby, osoby i czasy, co się dzieje z rodzajami w liczbie mnogiej, skąd się bierze strona bierna, ile jest trybów. Ogromna ilość informacji, poukładana w przystępny dla użytkownika sposób.

Przymiotniki

przymiotniki pod lupą

Polska złota jesień jest piękna. Ile przymiotników jest w tym jednym zdaniu? Po przećwiczeniu tego działu błyskawicznie odpowiesz na to pytanie oraz na m.in. te: który z tych przymiotników jest oceniający a który opisujący, jakiego są rodzaju, czy odpowiadają na to samo pytanie, jak wygląda odmiana przez przypadki. Tylko uważaj na małe, zwinne, rude wiewiórki!

Liczebniki

liczebniki pod lupą

Główny, zbiorowy czy porządkowy? O czym informuje, z jaką częścią mowy się łączy i w jakim celu, na jakie pytania odpowiada? Liczebniki zapraszają na łąkę z milionem kwiatów, tysiącem motyli i setką biedronek.

Zaimki

zaimki pod lupą

Pora zobaczyć co słychać u zaimków. Ależ ich dużo! Dowiedz się jakie są ich rodzaje: które służą do zadawania pytań, a które nie funkcjonują samodzielnie. Wpadnij z wizytą do babci!

 

Odróżnianie odmiennych części mowy

odmienne części mowy pod lupą

Wybierz, odszukaj, przenieś... Świetna zabawa z odmiennymi częściami mowy, która utrwala dotychczas zdobyte wiadomości.

Poprawne formy gramatyczne wyrazów odmiennych

formy gramatyczne wyrazów odmiennych pod lupą

Dostałam szóstkę, mogę pochwalić się szóstką, jestem dumny z moich szóstek. Kto, co, czym, z czego? Jak to się odmienia? Co z czym połączyć? Związki wyrazowe w przysłowiach, przypadkach, podstawowych formach wyrazów.