Zdania złożone  - Wybierz kategorię, ćwiczenie i graj

Gramatyka. Uczeń szlifuje wiedzę na temat zdań złożonych współrzędnie i podrzędnie: czym się takie zdania charakteryzują, jakie towarzyszą im pytania, czy jest potrzebny spójnik oraz czy i gdzie postawić przecinek. Dział zawiera prezentacje wraz z ćwiczeniami utrwalającymi umiejętności rozpoznawania rodzaju zdania, jego pełnej nazwy oraz wyglądu odpowiadającego mu wykresu.

zdania współrzędnie złożone

kredą na tablicy

Zdania złożone współrzędnie kredą na tablicy pisane... Co to znaczy, że zdania są złożone współrzędnie? Jakie są ich rodzaje i cechy charakterystyczne? Jaką funkcję pełnią w tym wszystkim spójniki? I który wykres będzie pasował? To wszystko zaraz będzie w Twojej głowie.

zdania podrzędnie złożone

magnesy i markery

Zdania złożone podrzędnie markerem na tablicy notowane... Co to znaczy, że zdania są złożone podrzędnie? Jakie są ich rodzaje i cechy charakterystyczne? Jaką funkcję pełnią w tym wszystkim pytania? I jak tworzymy wykresy? To wszystko właśnie tutaj.

wykresy zdań złożonych

tablica korkowa i pinezki

Wykresy zdań złożonych na tablicy korkowej pinezkami przypięte... Czas sprawdzić czy zdania złożone nie kryją już przed Tobą żadnych tajemnic. Okolicznikowe warunku, łączne, a może dopełnieniowe? Przypnij karteczkę pinezką zanim spadnie z tablicy.