Interpunkcja  - Wybierz kategorię, ćwiczenie i graj

Po co nam przecinki? Jaką funkcję pełnią znaki przestankowe w tekście? Jak poprawnie używać znaków interpunkcyjnych? W tym dziale znajdziesz odpowiedzi nie tylko na te pytania.

interpunkcja wstęp

znaki cudaki

Mnóstwo informacji na temat pięciu podstawowych znaków interpunkcyjnych: począwszy od ich wyglądu, przez nazwę, aż po zastosowanie w tekście. Tyyyle wiadomości...

kropka

koniec i kropka

Całe ćwiczenie poświęcone jednej małej kropce. A jakże ważnej kropce...

przecinek

krótka przerwa

Przecinek i zasady jego użycia. Zaznacz wszystkie miejsca, gdzie ten najczęściej używany znak interpunkcyjny powinien się znaleźć.

znak zapytania

Czy mogę zapytać?

Znak, który pomaga otrzymać informacje o które pytamy. Ale gdzie go stawiamy? Ułóż zdania pytające.

znak wykrzyknika

Kocham Cię!!!

Przede wszystkim wyraża emocje. Ułóż zdania z rozsypanych wyrazów i odczytaj przekaz jaki ze sobą niesie.

cudzysłów

"Magiczne drzewo"

Znak chodzący parami: otwiera się i zamyka. W podanych zdaniach zaznacz wszystkie miejsca gdzie powinien się znaleźć, by cały tekst był czytelny.

interpunkcja MIX

Wybierz mnie!

Jakiego znaku interpunkcyjnego brakuje w zdaniu? Quiz podsumowuje poprawne użycie pięciu podstawowych znaków: kropki, przecinka, znaku zapytania, znaku wykrzyknika oraz cudzysłowu.

nawiasy

nawiasem mówiąc

Klasa 5. Całe spektrum informacji na temat tego znaku interpunkcyjnego począwszy od wyglądu, przez miejsce występowania, aż po pełnioną funkcję w zdaniu.

dwukropek

wyliczanka

Klasa 6. Quiz zawiera obszerne informacje na temat dwukropka, m.in. jak go zapisujemy, gdzie występuje oraz jakim regułom zastosowania w zdaniu podlega.

średnik

moc średnika

Klasa 6. Ni to kropka, ni przecinek. Poznaj wyjątkową moc średnika! Cóż takiego on robi ze zdaniem? Ćwiczenie rychło wgrywaj i od dziś poprawnie go używaj.