Bryły - 4, 5 i 6 klasa  - Wybierz kategorię, ćwiczenie i graj

Figury geometryczne w trzech wymiarach.

Poznaliśmy już proste, odcinki, kwadraty, prostokąty i koła, które są figurami płaskimi. Teraz czas na figury w 3D, czyli figury przestrzenne lub bryły - prostopadłościany, graniastosłupy, ostrosłupy, walce, stożki i kule. Quizy podpowiedzą jak rozpoznać bryły, jak je nazwać, ile mają wierzchołków, krawędzi i ścian oraz jak policzyć pole i objętość prostopadłościanów. Kliknij i przekonaj się sam!

Prostopadłościan i sześcian

Co to są prostopadłościany?

Prostokąty i kwadraty w 3D

Wchodzimy w świat geometrii przestrzennej i figur trójwymiarowych. Zaczynamy od najczęściej spotykanych figur przestrzennych – prostopadłościanów. Co to jest prostopadłościan, gdzie ma wierzchołek, gdzie krawędź, a gdzie ścianę boczną, które krawędzie są równoległe, a które prostopadłe i co to jest siatka prostopadłościanu – na te pytania odpowiedź znajduje się w naszych quizach. Wejdź w folder i zobacz nasze gry z prostopadłościanów!

Pole i objętość prostopadłościanu

Jak obliczać pole i objętość prostopadłościanu?

Ile papieru potrzeba na oklejenie pudełka? Ile wody zmieści się w akwarium?

Na takie pytania dziecko będzie mogło odpowiedzieć, gdy już będzie potrafiło obliczyć pole powierzchni i objętość prostopadłościanu. Quizy interaktywne zebrane w tym dziale pomogą w ćwiczeniu i doskonaleniu tych umiejętności. Obliczanie pola powierzchni i objętości można zaliczyć do tych umiejętności praktycznych, z których korzystamy w czynnościach życiowych.

Graniastosłupy

Co to są graniastosłupy?

Bryły, których podstawą są różne wielokąty.

Graniastosłupy proste, to bryły które mają w podstawach dowolny wielokąt, a ich ściany boczne są prostokątami. W tym folderze zostały zebrane ćwiczenia interaktywne związane właśnie z graniastosłupami prostymi. Dziecko może udoskonalać umiejętności znajdowania krawędzi i wierzchołków w graniastosłupach, obliczania ilości wierzchołków, krawędzi i ścian oraz nazywania graniastosłupów.

Ostrosłupy i inne

Jakie są jeszcze inne figury przestrzenne?

Ostrosłupy, stożki, walce i kule

We wcześniejszych folderach dziecko miało możliwość poznać prostopadłościany i graniastosłupy, a teraz pozna inne bryły przestrzenne – ostrosłupy, stożki, walce i kule. Jak rozpoznać te bryły? Czym różni się ostrosłup od stożka? Jaka bryła nie ma wierzchołków? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdują się w naszych quizach interaktywnych. Zapraszamy do wspólnej zabawy!