Rozkładamy wyrazy na części pierwsze oraz badamy jak są złożone. Uczymy się właściwego nazewnictwa i poprawnego podziału na litery, głoski oraz sylaby. Praktyczne ćwiczenia pomagają zrozumieć dlaczego jedne głoski są dźwięczne a inne bezdźwięczne. Poznajemy rodzaje zmiękczeń oraz niebagatelną rolę literki "i".
Uczeń ogląda prezentację (może ją również posłuchać) na temat podziału wyrazów na litery i głoski oraz jak zapisywać dwuznaki. Następnie wykonuje krótkie ćwiczenie na liczenie, przenosząc liczby na odpowiednie miejsca.
Dzięki tej prezentacji użytkownik utrwala zasady przenoszenia wyrazów do następnej linijki. Następnie wykonuje krótkie ćwiczenie, przenosząc podpisy na odpowiednie miejsca.
Czy podane głoski są ustne czy nosowe? Sprawdź sam! Spróbuj wymówić głoski nosowe z zatkanym nosem.
Z jakich głosek składa się podany wyraz? Czy wszystkie głoski w wyrazie mogą być ustne? Ile głosek nosowych występuje w wybranym słowie? Sprawdź to w ćwiczeniu praktycznym, wymawiając zadane wyrazy z zatkanym nosem.
Czy podane głoski są dźwięczne czy bezdźwięczne? Sprawdź sam! Przyłóż końce palców do swojej szyi na wysokości krtani i wypowiadaj głoski na głos.
Która spółgłoska dźwięczna posiada parę o bezdźwięcznej wymowie? Sprawdź to w ćwiczeniu praktycznym, zwracając uwagę na krtań i ułożenie ust podczas wymowy.
Jak oznaczamy zmiękczenia, czym są i jaką pełnią rolę w wyrazie? Połącz głoskę zmiękczoną z odpowiednim wyrazem.
Kiedy "i" jest zmiękczeniem a kiedy zwykłą samogłoską? Ile zmiękczeń może wystąpić w jednym wyrazie? To już wiemy z prezentacji! Teraz pora sprawdzić się w ćwiczeniu.
Sprawdzamy zdobyte informacje, poszerzamy wiadomości, testujemy praktyczne umiejętności. Nazwy miesięcy ze zmiękczeniem? Nazwy zwierząt z głoską nosową? To tylko rozgrzewka... Skoncentruj się i podejmij wyzwanie.
Ćwiczenie polega na zaznaczeniu wszystkich wyrazów, które są zgodne z podanym opisem. Czy mam 3 sylaby? A może potrafię się podzielić na więcej sposobów niż tylko jeden? Czytaj, dziel i zaznaczaj.
Przeróżne zadania związane z budową wyrazu. Szeroko zakrojona analiza: głoski, sylaby, dwuznaki, anagramy. Uczy logicznego myślenia i spostrzegawczości. Uczeń chętnie dzieli się spostrzeżeniami i wymyśla własne gry tego typu.
Tym razem nie szukamy cech wyrazu ale dostajemy je na starcie. To na podstawie podanego opisu szukamy słowa, które do niego pasuje.