Zdania złożone współrzędnie kredą na tablicy pisane... Co to znaczy, że zdania są złożone współrzędnie? Jakie są ich rodzaje i cechy charakterystyczne? Jaką funkcję pełnią w tym wszystkim spójniki? I który wykres będzie pasował? To wszystko zaraz będzie w Twojej głowie.
Sprawdź jakie czynności wykonuje Tomek, a jakie Ania i podkreśl je wszystkie. Ile w zdaniu jest orzeczeń? I jaki z tego wniosek?
Podkreśl wszystkie orzeczenia i sprawdź co słychać u Anieli i Wojtka. Które zdanie będzie pojedyncze, a które złożone?
Przekształcamy dwa zdania pojedyncze w jedno zdanie złożone. Przenieś wyrazy i zwróć szczególną uwagę na to, czym łączymy zdania. Bez spójnika nie da rady!
Zapraszamy do prezentacji, gdzie dowiesz się jakie mamy rodzaje zdań złożonych współrzędnie, czym się charakteryzują, z jakimi spójnikami się łączą oraz jak wyglądają ich wykresy. Zapamiętaj jak najwięcej!
Sprawdź ile wiadomości z prezentacji zostało w Twojej głowie. Jak wyglądał wykres i jakich spójników należy użyć gdy zdania składowe wykluczają się wzajemnie? Hmm...
Korzystając z wiadomości poznanych dzięki prezentacji, uzupełnij zdania spójnikami. Zasady interpunkcji jednoznacznie pomogą Ci wybrać ten jeden, jedyny pasujący.
Co robi Tomek? Co lubi Marysia? Stosując zasady interpunkcji, zdecyduj, czy w zdaniu powinien pojawić się przecinek, czy jest tam zupełnie niepotrzebny.
Gdzie babcia i dziadek spędzają czas? Stosując zasady interpunkcji, zdecyduj, czy w zdaniu powinien pojawić się przecinek, czy może jednak nie.
Rozpoznaj z jakim typem zdania masz do czynienia. Wynikowe? Rozłączne? Do każdego zdania dopasuj też odpowiedni wykres.
Rozpoznaj z jakim typem zdania masz do czynienia. Łączne? Przeciwstawne? Dopasuj też odpowiedni wykres do każdego ze zdań.
Co tam słychać u Marysi? Przeczytaj zdanie i rozpoznaj jego typ. Z pewnością już wiesz jak wygląda wykres.