Zdania złożone podrzędnie markerem na tablicy notowane... Co to znaczy, że zdania są złożone podrzędnie? Jakie są ich rodzaje i cechy charakterystyczne? Jaką funkcję pełnią w tym wszystkim pytania? I jak tworzymy wykresy? To wszystko właśnie tutaj.
Przekształcamy dwa zdania pojedyncze w jedno zdanie złożone. Przenieś wyrazy i zwróć szczególną uwagę na to, czym łączymy zdania. Bez przecinka nie da rady!
Zapraszamy do prezentacji, gdzie dowiesz się jakie mamy rodzaje zdań złożonych podrzędnie, czym się charakteryzują, z jakimi pytaniami się łączą oraz jak wyglądają ich wykresy. Zapamiętaj jak najwięcej!
Sprawdź ile wiadomości z prezentacji zostało w Twojej głowie. Jak wyglądał wykres - gdzie znajduje się zdanie podrzędne a gdzie nadrzędne i jaka jest między nimi relacja? Jakie pytania należy zadać przy zdaniu okolicznikowym miejsca a jakie przy zdaniu podmiotowym? Hmm...
W kilku zdaniach dowiesz się kto i dlaczego interesuje się historią. Wybierz zdanie podrzędne, dopasuj do niego pytanie, a następnie wskaż prawidłowy wykres.
W kilku zdaniach dowiesz się kto uwielbia sporty zimowe. Wybierz zdanie podrzędne, dopasuj do niego pytanie, a następnie wskaż prawidłowy wykres.
Co tam się latem wydarzyło i jak się to wszystko skończyło? Żeby się tego dowiedzieć: wybierz pasujący wykres, przeczytaj pytanie i przenieś części zdania złożonego podrzędnie w odpowiednie miejsce.
Czy to nie są żarty i on dostanie nowe narty? Wybierz pasujący wykres, przeczytaj pytanie i przenieś części zdania złożonego podrzędnie w odpowiednie miejsce, a dowiesz się jak można spędzić ferie zimowe.
Jak? Gdzie? Kiedy? Tyle pytań w przysłowiach jest zawartych... Kliknij zdanie podrzędne oraz pasujące do niego pytanie.
Kto? Co? Pod jakim warunkiem? Tyle pytań w przysłowiach jest zawartych... Kliknij zdanie podrzędne oraz pasujące do niego pytanie.
ABC nazewnictwa zdań podrzędnie złożonych, na bazie tekstu o nowym mieszkaniu.
ABC nazewnictwa zdań podrzędnie złożonych, na bazie tekstu o treningach Tomka.
W podanych przysłowiach wybierz zdanie podrzędne, zadaj sobie pytanie "Jakie tutaj pasuje pytanie?", a następnie kliknij nazwę zdania podrzędnego pasującą do udzielonej przez siebie odpowiedzi.
W podanych zdaniach złożonych wybierz zdanie podrzędne, zadaj sobie pytanie "Jakie tutaj pasuje pytanie?", a następnie kliknij nazwę zdania podrzędnego pasującą do udzielonej przez siebie odpowiedzi.
Zaznaczaj na tablicy części zdania złożonego podrzędnie kolorowymi markerami! Zdania wtrącone koloruj na zielono, a zdania nadrzędne na pomarańczowo. Świetna zabawa połączona z nauką!
Przyczep na tablicy magnesy z przecinkami, żeby w zdaniu złożonym podrzędnie oddzielić zdanie wtrącone. Zdania wtrącone mają swoje nazwy, zatem czas by kliknąć A, B lub C.