Pozycyjny system dziesiętny
W dziesiętnym systemie każda cyfra ma swoje określone miejsce (pozycję) – mamy jedności, dziesiątki, setki czy tysiące. Cyfry składają się w liczby. Quizy przedstawione w tym folderze to ćwiczenia mające na celu naukę zapisu i rozumienia porządku liczb wielocyfrowych, określania która z nich jest mniejsza, a która większa oraz układania ich w kolejności malejącej lub rosnącej. Oprócz tego obejmują naukę wskazywania w liczbach jedności, dziesiątek, setek i tysięcy oraz zapisywanie liczb ze słuchu. Kliknij i wejdź w świat liczb wielocyfrowych!
Żeby zapisywać duże liczby, należy najpierw zrozumieć porządek liczb wielocyfrowych
Quiz "Ćwiczenie zapisu dużych liczb naturalnych" polega na przeczytaniu podanych słownie liczb i zapisaniu ich za pomocą cyfr. Ćwiczenie zapisu dużych liczb naturalnych wymaga treningu przetwarzania informacji zapisanych słowem na zapis liczbowy, a także pokazuje znaczenie aspektu porządkowego liczb wielocyfrowych.
Jak rozwijać umiejętność zapamiętywania słyszanych liczb?
Zapisywanie liczb ze słuchu to ćwiczenie multimedialne, w którym uczeń słyszy czytane przez lektora duże liczby, a jego zadaniem jest wybrać z prezentowanych na ekranie poszczególnych cyfr takie, z których ułoży podane liczby przez lektora. Ćwiczenie rozwija umiejętności bazujące na rozumieniu ze słuchu - analizę słyszanego materiału oraz pamięć słuchową, a także umiejętność przetwarzania słowa słyszanego na matematyczny zapis cyframi.
Jak rozwijać umiejętność rozróżniania w liczbie jedności, dziesiątek i setek?
Ten quiz interaktywny polega na ćwiczeniu zapisu liczb w systemie dziesiętnym. Uczeń wskazuje odpowiednie cyfry lub liczby, odpowiadając w ten sposób na pytania typu: co jest cyfrą jedności we wskazanej liczbie lub co jest sumą cyfry jedności i cyfry dziesiątek w danej liczbie? Ćwiczenie rozwija umiejętność wyszukiwania danych oraz kształtuje sprawność posługiwania się językiem matematycznym zgodnie z podstawą programową.
Jak ćwiczyć zapisywanie liczb w systemie dziesiątkowym i rozróżnianie cyfr setek, dziesiątek i jedności?
Wystarczy włączyć ten quiz - pojawia się w nim na ekranie wskazówka dotycząca układanej liczby, a dziecko z otrzymanego zestawu cyfr układa liczbę zgodnie ze wskazówką. Wskazówki dotyczą albo całej liczby albo poszczególnych cyfr. Dzięki temu ćwiczeniu dzieci doskonalą umiejętności analizowania informacji, koncentrację uwagi oraz porozumiewania się w języku matematycznym.
Jak sprawdzić, czy dziecko opanowało podstawy zapisu liczb w systemie dziesiątkowym?
Wystarczy rozwiązać quiz "System dziesiątkowy zadania" - jest to test jednokrotnego wyboru z pytaniami o różnym stopniu trudności, będący podsumowaniem i utrwaleniem wiadomości o liczbach naturalnych i dziesiątkowym systemie zapisywania liczb. To zadanie interaktywne, polegające na kliknięciu na ekranie odpowiednich elementów, przyczynia się również do rozwoju koordynacji ręka-oko.Jak szybko nauczyć się, która liczba wielocyfrowa jest mniejsza, a która większa?
"Porównaj liczby!" to quiz typu przeciągnij i upuść do nauki porównywania liczb naturalnych wielocyfrowych - tysięcy, milionów i miliardów. Zadanie polega na przesuwaniu symboli większości, mniejszości, równości lub liczb, tak żeby powstały prawidłowe wyrażenia. Zaletą ćwiczenia interaktywnego jest możliwość jego powtórzenia i dostosowanie tempa rozwiązywania do możliwości psychofizycznych dziecka.
Porównywanie liczb to świetne ćwiczenie na spostrzegawczość!
Quiz ten rozwija umiejętność porównywania liczb: na ekranie pojawiają się dwie liczby - w jednej z nich nie ma wszystkich cyfr. Dziecko musi ustalić pozycję brakującej cyfry, czy to jedności, setki, tysiące lub może dziesiątki tysięcy i uzupełnić lukę przesuwając klocki po ekranie. Dziecko analizuje liczby i zależności pomiędzy nimi, a potem wybiera odpowiednią cyfrę. Quiz można uzupełniać wielokrotnie, ponieważ w wielu przykładach jest więcej niż jedna możliwa prawidłowa odpowiedź! Świetne ćwiczenie na pamięć, koncentrację i spostrzegawczość!
Żeby porównywać wielocyfrowe liczby naturalne, trzeba rozumieć ich zapis słowny i cyfrowy.
Nigdy za wiele ćwiczeń na porównywanie liczb naturalnych. Tym razem zadaniem uczniów jest rozpoznawanie mieszanych zapisów liczb: słownych i cyfrowych. Przedstawione na ekranie zestawy liczb należy rozdzielić na dwie kategorie - na większe i mniejsze od podanej wartości. Przykłady w ćwiczeniu są ułożone ze wzrastającym stopniem trudności - wartości liczb rosną. Po udzieleniu odpowiedzi, uczniowie otrzymują natychmiast informację zwrotną, co świetnie motywuje do dalszej nauki.
Jak wykorzystać umiejętność porównywania liczb w praktyce?
Świetnie nada się do tego quiz "Ćwiczenia na układanie liczb w kolejności malejącej lub rosnącej". Zadaniem ucznia jest ułożenie liczb, będących datami wynalezienia różnych przedmiotów, w porządku rosnącym lub malejącym. Po wykonaniu zadania dziecko dowiaduje się, kiedy został wynaleziony każdy z tych przedmiotów. Takie ćwiczenie interaktywne łączy cechy dobrej zabawy i wartościowego materiału dydaktycznego, wspomagającego aktywne myślenie i rozwijającego w dziecku umiejętność koncentracji i cierpliwość.