Sprawdź się w dodawaniu!  - Wybierz kategorię, ćwiczenie i graj

Nie tylko obliczanie wyników działań

Quizy i gry interaktywne pomagające w rozwijaniu umiejętności szybkiego dodawania w pamięci. Mamy tutaj quizy na dodawanie kilku liczb czy uzupełnianie kwadratów magicznych. Są też przykłady na dodawanie z okienkiem, czyli szukanie brakujących składników działania dodawania. Zadania różniące się od standardowych rozwijają myślenie oraz biegłość w rachunkach pamięciowych.

Sprytne dodawanie

Kosmiczna podróż

Dodawać można na różne sposoby. Poznaj sztuczki na szybsze liczenie!

W ćwiczeniu pokazane są przykłady na dodawanie trzech liczb. Jedną z metod, którą można wykorzystać do szybszego liczenia, jest metoda dopełniania do pełnych dziesiątek. W quizie pokazane jest, jak można posługiwać się tą metodą, a narysowane na ekranie strzałki wskażą drogę do sprytnego liczenia. Ćwiczenie pomaga w kształtowaniu pamięci krótkotrwałej, koncentracji oraz umiejętności analizy materiału liczbowego.

Sposób na dodawanie

Galaktyczne dodawanie

Kluczem do szybkiego liczenia jest poznanie różnych sposobów na dodawanie.

Jedną z własności dodawania jest przemienność, to znaczy, że suma liczb, np.: 5 i 9 oraz 9 i 5 jest taka sama. W tym quizie pokazujemy, jak wykorzystać tę własność dodawania do szybszych obliczeń w pamięci. Quiz polega na wpisywaniu w puste okienka wyników dodawania czterech liczb. Narysowane na ekranie strzałki pomagają sprytnie i szybko dodawać.

Dodawanie z okienkami

Matematyczne spodki kosmiczne

Potrafimy już obliczyć wynik dodawania. Ale co zrobić, gdy brakuje jednego ze składników?

Quiz, w którym dziecko przechodzi na kolejny etap w nauce rachunków pamięciowych. W quizie są podane wszystkie wyniki działań, ale brakuje jednego ze składników. Zadaniem dziecka jest znalezienie liczb, które trzeba ze sobą zsumować, aby otrzymać żądany wynik. Quizy tego typu pokazują zależności między działaniami matematycznymi, pomagają rozwijać myślenie logiczne, pamięć, koncentrację uwagi oraz wytrwałość.

Co wpisać w puste okienko?

Okienka w statku kosmicznym

W nauczaniu matematyki ważne jest wykształcenie intuicji matematycznej i nauczenie postępowania w sytuacjach nietypowych.

W tym ćwiczeniu mamy do czynienia z rozwiązywaniem równań jednodziałaniowych z niewiadomą. Jednak w nauce matematyki nie chodzi o zawiłe matematyczne nazewnictwo, ale o nauczenie dziecka intuicyjnego rozwiązywania zadań. Ćwiczenie stawia dziecko przed nietypową sytuacją, gdzie podany jest wynik dodawania, ale brakuje jednego ze składników. Cały quiz sprowadza się do pytania - jaką liczbę trzeba wpisać w okienko, żeby zgadzał się wynik?

Jaką liczbę dodasz?

Który ufoludek?

Nauka matematyki wspiera wszechstronny rozwój człowieka.

Quiz "Jaką liczbę dodasz?" polega na łączeniu liczb z działaniami. Z działań na ekranie dziecko wybiera te, w których brakuje podanej liczby. Na koniec łączy statki kosmiczne z planetą przeciągając linie. Ćwiczenia online umożliwiają zdobywanie wiedzy i umiejętności w lubiany sposób - z tabletem, komputerem lub smartfonem. Rozwiązywanie quizów online wzmacnia funkcje percepcyjno-motoryczne oraz koordynację ręki i oka.

Kwadrat magiczny do 20

Podniebne dodawanie w kwadracie

Działania w pamięci można ćwiczyć rozwiązując łamigłówki matematyczne.

Kwadrat magiczny to jedna z zagadek matematycznych. Polega na wpisaniu w schemat kwadratu liczb w taki sposób, aby ich suma w pionie i poziomie była taka sama. Za każdy rozwiązany kwadrat przyznawany jest jeden punkt. Pamiętaj, licz szybko, ponieważ na każdą rundę jest przewidziane tylko 60 sekund!

Kwadrat magiczny do 40

Kwadrat na niebie

Trenuj sprawność rachunkową!

Do sprawnego i szybkiego wykonywania obliczeń w pamięci potrzebny jest trening. Dodawanie można ćwiczyć na zagadkach matematycznych - kwadracie magicznym. Jest to gra, w której liczby ułożone w pionie i w poziomie dają taką samą sumę. Polega ona na uzupełnianiu takich kwadratów składających się z dziewięciu liczb. Quiz można wykonywać wielokrotnie, ponieważ za każdym razem pojawią się inne kwadraty!