Ułamki dziesiętne - 4 i 5 klasa  - Wybierz kategorię, ćwiczenie i graj

Poznaj liczby dziesiętne, czyli co oznacza przecinek w matematyce.

W zapisie liczb dziesiętnych znajduje się przecinek. Pełni on ważną rolę, ponieważ oddziela całości od części ułamkowej. Kolejne cyfry występujące po przecinku oznaczają z ilu części dziesiątych, z ilu części setnych i z ilu części tysięcznych składa się część ułamkowa liczby. Przykłady w quizach zebrane w tym dziale pozwolą dzieciom ćwiczyć umiejętności zapisywania i odczytywania liczb w postaci dziesiętnej, stwierdzania która z nich jest mniejsza, a która większa oraz działania na ułamkach zwykłych takie jak dodawanie i odejmowanie – w pamięci i pisemnie.

Pojęcie ułamka dziesiętnego

Co to są ułamki dziesiętne?

Ułamki z przecinkiem

Część całości można zapisać na kilka sposobów, np. można użyć ułamka zwykłego (z kreską ułamkową) lub ułamka dziesiętnego (z przecinkiem). W tym miejscu zebraliśmy quizy sprawdzające różne umiejętności związane z ułamkami dziesiętnymi – zamianą ułamka zwykłego na postać dziesiętną, zamianą ułamka dziesiętnego na ułamek zwykły, porównywaniem liczb dziesiętnych, własnościami ułamków dziesiętnych i zastosowaniami praktycznymi tych ułamków. Kliknij i sprawdź się z ułamków dziesiętnych.

Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych

Jak dodawać i odejmować ułamki dziesiętne?

Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych w pamięci i pisemnie.

W tym folderze umieściliśmy quizy interaktywne związane z działaniami na liczbach dziesiętnych – dodawaniem i odejmowaniem. W quizach znajdują się różnorodne przykłady na odejmowanie ułamka dziesiętnego od pełnej liczby oraz na dodawanie i odejmowanie liczb dziesiętnych. Umiejętność obliczeń działań dodawania i odejmowania jest ćwiczona dwoma sposobami – w pamięci oraz sposobem pisemnym, gdzie bardzo ważny jest sposób zapisu ułamków, a prawidłowy schemat pokazany jest na ekranie.