Ułamki z przecinkiem
Część całości można zapisać na kilka sposobów, np. można użyć ułamka zwykłego (z kreską ułamkową) lub ułamka dziesiętnego (z przecinkiem). W tym miejscu zebraliśmy quizy sprawdzające różne umiejętności związane z ułamkami dziesiętnymi – zamianą ułamka zwykłego na postać dziesiętną, zamianą ułamka dziesiętnego na ułamek zwykły, porównywaniem liczb dziesiętnych, własnościami ułamków dziesiętnych i zastosowaniami praktycznymi tych ułamków. Kliknij i sprawdź się z ułamków dziesiętnych.
Quiz interaktywny z różnymi przykładami zapisu ułamka zwykłego, jako ułamka dziesiętnego. Dziecko tworzy ułamki zwykłe przez przesunięcie liczb do mianownika.
Ćwiczenie polegające na dopasowaniu równych sobie ułamków - ułamka zwykłego z ułamkiem dziesiętnym. Zadaniem dziecka jest zamiana ułamków i połączenie ich w pary.
Quiz o częściach dziesiętnych, setnych i tysięcznych. Zadaniem dziecka jest wybranie spośród ułamków pokazanych na ekranie tych, które pasują do informacji.
Quiz łączy ułamki dziesiętne i oś liczbową. Dziecko przyporządkowuje ułamki do ich miejsca na osi liczbowej.
Ćwiczenie, które bazuje na umiejętności porównywania liczb z użyciem znaków >, < i =. W quizie są przykłady na porównywanie ułamków dziesiętnych.
W tym quizie dziecko zapisuje za pomocą ułamków dziesiętnych wyrażenia dwumianowane, czyli takie składające się z dwóch jednostek, np. 3 cm i 2 mm.
Quiz polegający na zamianie ułamków dziesiętnych na wyrażenia dwumianowane. Dziecko zaznacza te przykłady, w których zamianę jednostek przeprowadzono prawidłowo.