Komplet dopełniających się ćwiczeń z zakresu pisowni przeczenia "nie" z różnymi częściami mowy. Uczeń zapamiętuje reguły, rozróżnia części mowy i określa czy ma do czynienia z pisownią łączną czy rozłączną.
Uczeń utrwala reguły pisowni łącznej przeczenia "nie" z rzeczownikami, przymiotnikami w stopniu równym oraz przysłówkami w stopniu równym pochodzącymi od przymiotników.
Uczeń utrwala reguły pisowni rozłącznej przeczenia "nie" z czasownikami, przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym, przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym pochodzącymi od przymiotników oraz przysłówkami, które od przymiotników nie pochodzą.
Połączenie informacji na temat reguł pisowni przeczenia "nie" z różnymi częściami mowy. Wpraw rybki w ruch dokonując wyboru między "pisownia łączna" a "pisownia rozłączna".
Połączenie informacji na temat reguł pisowni przeczenia "nie" z różnymi częściami mowy. Wpraw rybki w ruch dokonując wyboru między "pisownia łączna" a "pisownia rozłączna".
Połączenie informacji na temat reguł pisowni przeczenia "nie" z różnymi częściami mowy (zakres klasy 6 - zaimki, liczebniki, wyrażenia przyimkowe). Wpraw rybki w ruch dokonując wyboru między "pisownia łączna" a "pisownia rozłączna".
Uczeń rozpoznaje części mowy i na podstawie reguł pisowni przeczenia "nie" decyduje jak uzupełnić luki w przysłowiach.
Wpisywane do krzyżówki odpowiedzi to wyrazy zawierające przeczenie "nie". Po rozwiązaniu krzyżówki odczytaj hasło (czytane z góry na dół), a jest nim część mowy, z którą "nie" piszemy łącznie.
Znajdź wyrazy o tym samym znaczeniu i połącz je. Dzięki temu ćwiczeniu z pewnością utrwalisz regułę pisowni "nie" z przymiotnikami w stopniu równym.
Jeśli były jakieś wątpliwości dotyczące pisowni przeczenia "nie" z przymiotnikami w stopniu równym, wyższym i najwyższym, to po tym ćwiczeniu zostaną definitywnie rozwiane. Wypełnij tabelę wpisując wyrazy według wzoru "łącznie" - "osobno".
Mnóstwo tabliczek informacyjno-ostrzegawczych zawiera wyrazy z zaprzeczeniem "nie". Czy potrafisz wpisać je wszystkie poprawnie? Oczywiście, że możesz wejść i sprawdzić się w pisowni łącznej i rozłącznej.
Jaka to część mowy? Razem czy osobno? Czy tam będzie spacja? Sprawdź się w praktycznym ćwiczeniu, wpisując wyrazy z przeczeniem "nie" we właściwej formie. A Tobie się zdarza czasem nie pójść do szkoły? Ułóż kilka zdań o sobie, tak by zawierały one wyrazy z zaprzeczeniem "nie".